Stres często mobilizuje do działania i pozwala nam przezwyciężać samych siebie. Jednak gdy wymyka się spod kontroli, potrafi paraliżować i osłabiać nasze siły. Kobiety w ciąży są bardziej narażone na niekorzystne działanie stresu. Jak walczyć ze stresem w ciąży, żeby skutecznie go unikać i się mu nie poddawać?
Skutki stresu odczuwamy codziennie. Jesteśmy zabiegani, pochłonięci rywalizacją, przygnieceni nadmiarem obowiązków. Ogromna ilość otaczających nas czynników stresujących, również środowiskowych, takich jak pogoda, dźwięki, zmiany pór roku sprawiają, że nie sposób przed nimi uciec. Kobiety ciężarne są wrażliwsze i bardziej podatne na stres, co w ich przypadku jest szczególnie niewskazane, a nawet niebezpieczne. Stres w ciąży jest jednak nieunikniony. W skutecznej walce z nim warto jest zniwelować przyczyny, a nie objawy.
(Pixabay.com@ Jak walczyć ze stresem w ciąży)
Jak walczyć ze stresem w ciąży? – zlikwiduj przyczyny stresu
Zastanów się co stresuje cię najbardziej. Boisz się o dziecko, denerwujesz, że sobie nie poradzisz w roli mamy, że twój mąż będzie musiał utrzymywać całą waszą rodzinę sam, nie poradzicie sobie finansowo, że nie masz wsparcia w teściach albo wtrącają się za bardzo. Jest wiele czynników powodujących stres, nie wszystkie da się wyeliminować, ale te które możesz, zlikwiduj. Jeśli ludzie, którzy cię otaczają źle na ciebie wpływają, unikaj ich towarzystwa. Spaceruj, czytaj książki, chodź na spotkania dla przyszłych rodziców. Pamiętaj, że twój spokój jest teraz najważniejszy, aby nic nie zakłócało prawidłowego rozwoju twojego malucha. Przygotuj sobie kalendarz, w którym będziesz notować wszystkie rzeczy do zrobienia przed narodzinami dziecka. Gdy uporządkujesz otaczający cię chaosu będziesz spokojniejsza.
Jak walczyć ze stresem w ciąży? – wpływ stresu na dziecko
W ciąży twój stan emocjonalny jest mocno rozchwiany przez hormony, silniej reagujesz na stres, szybciej się wzruszasz i łatwiej denerwujesz, częściej płaczesz i narzekasz. Dziecko wyczuwa twoje emocje i stres, dlatego musisz o tym pamiętać i nie poddawać się stresującym sytuacjom.
Pod wpływem stresu organizm ludzki wytwarza kortyzol - hormon stresu. Gdy jest go zbyt dużo w organizmie matki może on powodować wady rozwojowe u dziecka. Prowadzi to do wad serca i układu nerwowego. W pierwszym trymestrze stres może spowodować poronienie, a w późniejszych miesiącach ciąży przyczynia się do przedwczesnego porodu. Pod wpływem stresu wzrasta również ciśnienie krwi, co prowadzi do przedwczesnego odklejenia się łożyska. Długotrwały silny stres zaburza pracę mózgu jeszcze nienarodzonego dziecka.
Jak walczyć ze stresem w ciąży? – skuteczne techniki
- Dowiedz się, co cię najbardziej stresuje. Musisz rozpoznać sytuacje, które cię stresują. Wypisz sobie przyczyny na kartce. Aby skutecznie radzić sobie ze stresem trzeba wiedzieć jakie są jego źródła.
- Wyeliminuj zbędny stres. Zastanów się, które sytuacje możesz wyeliminować ze swojego życia. Podziel je na dwie grupy: te, które usuniesz łatwo i te, z którymi będzie trudniej. Na przykład: denerwuje cię ciągłe kontrolowanie czy doradzanie teściowej. Porozmawiaj z nią, jeśli nie zrozumie po prostu unikaj jej towarzystwa. W ten sposób pozbędziesz się stresującej sytuacji. Okoliczności sprawiające więcej problemów, możesz wyeliminować wtedy, kiedy tylko będzie to możliwe. Najlepiej zapisywać sobie wszystko w notesie i ustalać krok po kroku plan działania.
- To, czego się nie da wyeliminować, musisz zaakceptować. Jeśli stresuje cię to, że musisz wstać rano z łóżka czy iść do lekarza, to takiej sytuacji raczej nie da się zmienić. Z takimi rzeczami należy się po prostu pogodzić i zaakceptować je. Tylko od nas zależy jaką reakcję wywołuje u nas dana sytuacja, czy będzie to stres i frustracja czy spokój i opanowanie. Warto pamiętać, że sami za to odpowiadamy, więc możemy zmienić nasze reakcje. Akceptacja będzie dla ciebie o wiele korzystniejsza niż stres.
Jak walczyć ze stresem w ciąży? - techniki relaksacyjne
- Codziennie wygospodaruj chociaż pięć minut, aby głęboko pooddychać i wyłączyć myślenie. Wciągaj powietrze powoli i głęboko przez nos, wydychaj ustami. Rozluźnij mięśnie szyi i ramion. Możesz też stosować medytację.
- Śpij conajmniej 8 godzin na dobę, a w ciągu dnia w miarę możliwości rób sobie drzemki - to cię wzmocni i zrelaksuje.
- Dużo się ruszaj - jeśli twoja ciąża przebiega prawidłowo i nie masz żadnych przeciwwskazań to znajdź codziennie czas na aktywność: spacer, pływanie, pilates to świetne sposoby na poprawę humoru i pozbycie się zbędnego napięcia.
- Słuchaj kojącej muzyki - może to być twój ulubiony wykonawca, muzyka relaksacyjna czy symfonie Bethovena. Nie ważne jaka, ważne, aby cię uspokajała i wprawiała w dobry nastrój.
- W przypadku silnego stresu wyżal się mężowi, partnerowi, koleżance czy siostrze. Rozmawiaj z najbliższymi o swoich obawach. Najlepszym sposobem na pozbycie się stresu i obaw jest podzielenie się nimi z drugą osobą.
- Jeśli te techniki na ciebie nie zadziałają zwróć się po profesjonalną poradę do psychologa. Szczera rozmowa o swoich obawach na pewno pomoże pozbyć się nerwowego napięcia. Możesz również poprosić swojego lekarza prowadzącego ciążę o przepisanie łagodnych środków uspokajających, które nie zaszkodzą dziecku. Sama natomiast możesz się wesprzeć ziołami uspokajającymi np. melisą, rumiankiem, lawendą.
CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Jak radzić sobie ze stresem? - PORADY PSYCHOLOGA>>
Czego unikać w ciąży, żeby nie poronić - SPRAWDŹ!>>